شما اینجا هستید: Home بخش های اصلی مصـاحبـه و گزارش مختصر در مورد یئنی گاموح

مختصر در مورد یئنی گاموح

حزب یئنی گاموح اختصار عنوان ترکی حزب "جنبش نوبیداری ملی آذربایجان جنوبی" است. این حزب یکی از باسابقه ترین تشکل های جنبش ملی- دموکراتیک آذربایجان در ایران است. نحله های تشکیلاتی حزب از سالهای 1995 بین دانشجویان آذربایجانی شروع شده و تا به امروز از نظر کمی و کیفی بسیار گسترش یافته است. حزب در طول سالهای اخیر در همه فعالیت های مربوط به جنبش از جمله گردهمایی سالانه قلعه بابک، برگزاری سالانه بزرگداشت ستارخان، قیام سراسری خرداد 85 در آذربایجان، تجمعات اعتراضی بر علیه خشک شدن دریاچه اورمیه مشارکت فعالی داشته است. تا یکسال اخیر گرچه جنبه تشکیلاتی حزب در داخل مخفی بود ولی فعالیت ها اکثرا علنی و تماما مدنی بوده است. سال 2002 شاخه خارج حزب تاسیس شد که بعد از ده سال فعالیت سال پیش (2012) با علنی شدن تشکیلات تصمیم به لغو شاخه خارجی گرفته شد.

پرینسیب سگانه حزب هويت طلبي تركي، اعتقاد به مدرنيته (قبول دستاوردهاي تمدن بشري در اروپاي غربي)، سكولاريزم و آزاي بي قيد شرط عقيده است. حزب این پرینسیبها را در سه شعار استراتژیک حقوق بشر، دمكراسي و حق تعيين سرنوشت براي آذربايجان جنوبي دنبال می کند.

ارگان حزب سایت www.yenigamoh.com  است، همچنین قارچیچه یی (گل یخ) به عنوان سمبل حزب شناخته می شود.

دستگیری های 1389

گرچه در تمام سالهای فعالیت تعداد کثیری از اعضا و هواداران حزب بازداشت می شدند، ولی با توجه به مخفی بودن تشکیلات در داخل، همواره سعی در انکار عضویت تشکیلاتی داشتند. اما دستگیریهای سال 1389 که حدود 20 نفر از اعضای اصلی و جمعی از اعضای کمیته مرکزی حزب را شامل می شد، به گونه ای شد که این فعالین چه در بازجویی ها و چه در جلسات دادگاه که سه جلسه طول کشید به دفاع از تشکیلات و مواضع آن پرداختند. این دستگیریها از اردیبهشت 89 شروع شد که هرکدام از بازداشت شدگان حدود 6-8 ماه در بازداشت انفرادی بوده، به شدت شکنجه شده و با وثیقه 220 میلیون تومانی آزاد شدند که دادگاه آنها را از 6 ماه تا دو سال حبس تعزیری محکوم کرد. اتهامات آنها مشارکت در فعالیتهای تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی به نفع گروههای غیرقانونی، مشارکت در اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور، عضویت در گروه غیرقانونی به قصد بر هم زدن امنیت ملی و همچنین جاسوسی به نفع کشورهای بیگانه ویا معاونت در آن بود.

فعالیت علنی تشکیلات

بعد از دستگیریهای گسترده 89 حزب برای تحمیل موجودیت خود به رژیم، تصمیم گرفت که جنبه تشکیلاتی حزب را نیز علنی کند. به این صورت که دبیر تشکیلات و اعضای کمیته مرکزی علنا با مواضع سابق به فعالیت خود ادامه دادند. سال 90 عنوان تشکیلات بنا به مسایلی به یئنی گاموح تغییر داده شد و شاخه خارجی حزب برای کاهش هزینه فعالیت علنی در داخل ملغی شد. از فعالیتهای حزب در این مدت همبستگی با اعتراضات علیه خشکانیدن دریاچه ارومیه و نامه سرگشاده به رئیس یونسکو به مناسبت بازگشایی مدارس، بیانیه های مختلف و همچنین سازماندهی کمک های مردمی در زلزله اخیر اهر بوده است.

دبیر و اعضا کمیته مرکزی

دکتر لطیف حسنی: دبیر حزب، دكتراي روابط بين المللي، آخرین وضعیت محکومیت قبل از بازداشت، آزادی با وثیقه 100 میلیون تومانی و منتظر اجرای حکم بود که دوباره دستگیر شد. متاهل و ساکن کرج.

مهندس محمود فضلی: عضو کمیته مرکزی، مهندس صنايع از دانشگاه علم و صنعت ایران، جانباز جنگ ایران و عراق. هفت بار سابقه بازداشت که آخرین وضعیت محکومیت قبل از بازداشت محکومیت به یکسال حبس تعزیری و یکسال حبس تعلیقی به اتهام مدیریت تجمعات مربوط به دریاچه ارومیه بود. ساکن تبریز، متاهل دارای یک فرزند.

مهندس شهرام رادمهر (ساوالان): عضو کمیته مرکزی، مهندس صنايع از دانشگاه صنعتی مالک اشتر، حدود 9 ماه پیش حکم شش ماهه محکومیت خود را در زندان مشکین شهر تمام کرده است. ساکن مشکین شهر (خیاو) و متاهل.

آيت مهر علي بیگلو (یوروش): عضو کمیته مرکزی، فوق ليسانس مديريت از دانشگاه تربيت مدرس تهران، آخرین وضعیت محکومیت قبل از بازداشت به این صورت بوده که به قید وثيقه 100 میليون تومانی منتظر اجرای حکم محکومیت یکسال زندان بود. متاهل و دارای یک فرزند، ساکن صوفیان.

بهبود قلیزاده دیگر عضو کمیته مرکزی حزب یئنی گاموح، ساکن قوشاچای (میاندوآب)، متاهل و دارای فرزند. آخرین دستگیری ایشان به سال 89 بر میگردد که به حبس تعلیقی محکوم شد. وی تا تنظیم این گزارش هنوز بازداشت نشده است.

بازداشتهای اخیر

محمود فضلی 11 دی 91 در تبریز، آیت مهرعلی بیگلو 20 دی در صوفیان و شهرام رادمهر و دکتر لطیف حسنی روز سوم بهمن به ترتیب در مشکین شهر و کرج دستگیر شده اند. از میان آنها منزل پدری شهرام رادمهر در مشکین شهر مورد تجسس ماموران اداره اطلاعات قرار گرفته و کتابهای ایشان ضبط شده است. این دستگیریها به دنبال احضار و تهدید مکرر ایشان از سوی اداره اطلاعات روی داده است. به نظر میرسد دستگیری رهبران حزب یئنی گاموح به دلیل احساس خطر نهادهای امنیتی رژیم از استقبال در حال گسترش فعالین آذربایجانی و برخی چهره های سیاسی ایران از فعالیت علنی این حزب و مخصوصا تدارکات این حزب برای فرصت انتخاباتی ریاست جمهوری آتی در ایران باشد. تمامی دستگیر شدگان در بازداشتگاه اداره اطلاعات تبریز در سلولهای انفرادی تحت بازجویی بوده و تاکنون هیچ ملاقاتی با خانواده و وکیل نداشتند. از اتهامات و وضعیت این رهبران هیچ کس اطلاعی ندارد.

 

دومان رادمهر (عضو سابق کمیته مرکزی یئنی گاموح)

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

سایت http://yenigamoh.com ارگان رسمی تشکیلات "یئنی گاموح" (جنبش نو بیداری ملی آذربایجان جنوبی) می باشد. نشر مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

جهت ارتباط سریع با ما، می توانید با آدرس زیر تماس بگیرید. info@yenigamoh.com