شما اینجا هستید: Home بخش های اصلی مصـاحبـه و گزارش گزارش گروه خبری حزب گاموح نوین در مورد زلزله آذربایجان

گزارش گروه خبری حزب گاموح نوین در مورد زلزله آذربایجان

لید گزارش:

نفرین زمین بار دیگر، دامن آذربایجان را گرفت. این بار قاراداغ آذربایجان قربانی این نفرین شد. اهر، هریس و ورزقان کانون ویرانی است. اما مردم خطه قراداغ نه به واسطه این زلزله، که سالیان سال است آوارنشین خرابی اند. این مردم از معادن مس طلا و اورانیوم منطقه، جزء درد و رنج عایدی دیگری ندارند؛ آنها که نه با معادن شان شناخته شدند و نه اکنون با زلزله. گویا سهم این مردم برای همیشه، فراموشی است. آری، در جایی که مس را ارزانی کشور می کند، جان مردم خیلی ارزان معامله شد.

 

متن گزارش:

روز شنبه 21مرداد زمین لرزه ای به قدرت 2/6 ریشتر در ساعت 16:53 منطقه قاراداغ را لرزاند. کانون این زمین لرزه در شهرستان اهر و ورزقان بوده است. این زمین لرزه شدید بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی را لرزاند و در استان های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و گیلان نیز احساس شد. بیشترین آمار تلفات و خرابی مربوط به شهرستان های اهر، هریس، ورزقان است.

تا کنون بیش از  90 مورد پس لرزه گزارش شده که 20 مورد آن بیش از 4 ریشتر قدرت داشته است. آمار و ارقام ارائه شده توسط مسئولین کشوری در مورد تلفات مالی و جانی این حادثه بسیار ضد و نقیض است. مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و درمان کشور آخرین آمار جانباختگان این حادثه را 306 نفر اعلام کرد. محمدحسین نجار وزیر کشور آمار کشته شدگان را بیش از 270 نفر و علیرضا بیگی استاندار آذربایجان شرقی 250 نفر ذکر کرد. در حالیکه طبق آمارهای رسمی ارائه شده، تعداد جانباختگان بین 250 تا 310 نفر در نوسان است، اما به گفته مقامات محلی، آمار کشته شدگان بیش از این تعداد است.

DSC04583فرماندار ورزقان در ساعات اولیه زلزله از کشته شدن بیش از  4300 نفر خبر داد. برخی منابع خبری مستقر در بیمارستان های تبریز و اهر، تعداد جانباختگان این حادثه دلخراش را 2500 نفر ذکر کرده اند. گزارشگران خبری مستقل که در مناطق زلزله زده حضور بهم رسانیده اند؛ معتقدند با توجه به وسعت این حادثه دلخراش، آمار رسمی ارائه شده توسط دولت غیرواقعی است.

آمار مصدومین این حادثه نیز بسیار ضد و نقیض است. برخی منابع رسمی از حدود 5 هزار مصدوم و منابع غیررسمی از وجود حدود 10 و 60 هزار مصدوم خبر می دهند. به گفته قائم مقام سازمان جمعیت هلال احمر ایران هزار و ده روستا بطور مستقیم در معرض این زلزله قرار گرفته اند. از این تعداد بیش از 525 روستا تخریب شده اند. خسارات وارده به برخی روستاهای منطقه از 30 درصد تا 70 درصد در نوسان است. 20روستا نیز، به کلی با خاک یکسان شده اند. علاوه بر روستاهای منطقه که متمحل بیشترین تلفات جانی و مالی شده اند، شهرستان های اهر، ورزقان، هریس و تبریز نیز متحمل خساراتی شده اند.

متاسفانه تاکنون با توجه به ضعف پوشش خبری این زلزله امکان دسترسی به آمار دقیق جانباختگان، مصدومین، مفقودین و همچنین خسارت های جانبی این حادثه به طور کامل مهیا نیست. در طی دو روز گذشته صداو سیما و خبرگزاری های رسمی کشور از انعکاس واقعی و صحیح اخبار این حادثه خودداری کرده اند. اکیپ های خبری مستقل نیز که به منظور تهیه و ارسال اخبار و اطلاعات این حادثه در منطقه حضور دارند با مانع تراشی نیروهای نظامی مستقر در منطقه مواجه شده اند. کنترل مناطق زلزله زده به طور کامل در اختیار سپاه و بسیج است و آنها از تهیه هرگونه گزارش و خبر در این مورد جلوگیری می کنند.

امدادرسانی به مناطق زلزله زده به شدت ضعیف است. مسئولین استانی و کشوری در مدیریت بحران ناموفق ظاهر شده اند. شهرستان ورزقان که کانون زلزله است حتی یک درمانگاه ندارد و مصدومین زلزله به تنها بیمارستان اهر و بیمارستان های شهرستان تبریز اعزام شده اند، اما امکانات موجود در شهرستان تبریز و اهر پاسخ گوی نیازهای پزشکی خیل عظیم مجروحین این حادثه نیست. کار امدادرسانی به کندی پیش می رود و مردم مناطق زلزله زده هنوز هم به آب، غذا، پتو، چادر، لباس گرم، دارو، و امکانات پزشکی و بهداشتی نیاز مبرم دارند. در این راستا، ترکیه، آذربایجان، امارات متحده عربی، اسپانیا، ژاپن، روسیه، آلمان، سنگاپور و تایوان ضمن اعلام همدردی با مردم مناطق زلزله زده آمادگی خود را جهت ارائه کمک های انسان دوستانه اعلام کرده اند. در این حال، محمد مصطفی نجار وزیر کشور و پویا حاجیان مدیرکل جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اظهارات عنوان کرده اند که ایران برای پوشش مناطق زلزله زده نیازی به این کمک های بین المللی ندارد.

هرچند در طی دو روز گذشته نهادهای دولتی در کمک رسانی به مناطق زلزله زده، کوتاهی کرده اند، اما گروه های امدادی خودجوش مردمی از همان ساعات اولیه وقوع زلزله با حضور پررنگ خود در محل حادثه تا حدودی این خلاء را پوشش داده اند. سیل کمک های مردمی از جای جای آذربایجان از جمله تبریز، خوی، مرند، خیاو(مشکین شهر)، اورمیه، آستارا، اردبیل، قزوین، زنجان، میانه ، قوشاچای(میاندوآب)، مغان و سولدوز(نقده) به سوی مناطق زلزله زده سرازیر شده است. در این میان، برخی اخبار تایید نشده حاکی از آن است که در برخی از مناطق نیروهای نظامی از ارسال کمکهای مردمی جلوگیری به عمل آورده اند.

اگرچه حجم کمک های مردمی به مناطق زلزله زده تا این لحظه خارج از حد تصور بوده است اما به علت قصور و کم کاری نهادهای مسئول، مردم مناطق زلزله زده هنوز هم با کمبود مواد غذایی(آب و غذا)، وسایل گرمایشی(پتو، چادر و لباس گرم) و امکانات پزشکی( خون و دارو) مواجه هستند. با توجه به این شرایط انتظار می رود که ملت آذربایجان بدون توجه به مدیریت نامناسب ارگانهای دولتی و سنگ اندازی های برخی عناصر مشکوک، کماکان امدادرسانی به مردم زلزله زده را در اولویت قرار دهند.

DSC04584DSC04590

DSC04591

DSC04597

DSC04599

DSC04606

DSC04609

DSC04612

DSC04613

DSC04620

سایت http://yenigamoh.com ارگان رسمی تشکیلات "یئنی گاموح" (جنبش نو بیداری ملی آذربایجان جنوبی) می باشد. نشر مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

جهت ارتباط سریع با ما، می توانید با آدرس زیر تماس بگیرید. info@yenigamoh.com