شما اینجا هستید: Home بخش های اصلی بیــانیــه بیانیه حزب گاموح نوین در مورد شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حاکم بر ایران

بیانیه حزب گاموح نوین در مورد شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی حاکم بر ایران

کشور ایران در بدترین شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به سر می برد. مردم در زیر شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار گرفته اند؛ موج جدید گرانی در چندین سال اخیر بی سابقه است؛  دولت حقوق شهروندی مردم را به سادگی هرچه تمام زیرپا می گذارد. نقض گسترده آزادی های فردی و اجتماعی فضایی پر از رعب و وحشت را در ایران حاکم کرده است؛ دولت کماکان در برخورد با مخالفین و منتقدین، بر سیاست مشت آهنین اصرار می ورزد و زندان های ایران پر از فعالین سیاسی و مدنی با هر عقیده، مرام و مسلک سیاسی است. ماجراجویی های احمدی نژاد در سیاست خارجی منجر به وضع تحریم های جدید اقتصادی بر علیه ایران شده است که قطعا اصلی ترین تبعات آن متوجه مردم کشور خواهد بود. با توجه به این شرایط حساس و بحرانی، حزب گاموح نوین برخود لازم می داند، تا نکاتی چند را در این باره به اطلاع ملت فهیم و آگاه آذربایجان جنوبي برساند.

محمود احمدی نژاد در سال 84 با شعار عدالت بر سر کار آمد. اکنون که در آخرین سال زمامداری دولت وی قرار گرفته ایم می توان در مورد میزان تحقق این شعار نظر داد. با توجه به آمار و ارقام موجود باید گفت که نه تنها دولت موفق به تحقق عدالت در جامعه نشده بلکه در نتیجه سیاست های غلط اقتصادی دولت بی عدالتی گسترش یافته است. تورم، گرانی، فقر، بیکاری، افزایش مخارج زندگی، ورشکستگی صنایع، اخراج گسترده کارگران، کاهش امنیت سرمایه گذاری، افزایش فساد اقتصادی و کاهش قدرت خرید، گوشه ای از کارنامه دولت را در عرصه اقتصادی تشکیل میدهد. در کنار این عوامل داخلی، سیاستهای خارجی خصمانه ایران، باعث وضع تحریم های سنگین شده و بر وخامت اوضاع اقتصادی افزوده است.

و اکنون چند صباحی است که موج جدید گرانی های افسارگسیخته در کشور آغاز شده است. وضعیت اقتصادی مردم آنچنان غیرقابل تحمل و طاقت فرساست که دیگر نمیتوان در این مورد سکوت کرد. در طی چند ماه گذشته قیمت اقلام اساسی چندین برابر افزایش یافته؛ و در نتیجه قدرت خرید مردم به شدت کاهش یافته است. بیشتر مردم در تامین معیشت خود درمانده اند. تورم، بیکاری و ناامنی اقتصادی بیداد می کند. اصلی ترین قربانیان این وضعیت اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه هستند.

اگرچه برخی، دلایل این گرانی را به هدفمندی یارانه ها، تحریم اقتصادی ایران و نوسانات قیمت ارز ارتباط می دهند اما به نظر ما، دلیل واقعی و اصلی آن، مدیریت غلط و تصمیمات اقتصادی اشتباه دولت احمدی نژاد است. در این میان، دولت بیشتر از آنکه دلمشغول کنترل و مهار گرانی باشد به فکر توجیه سیاست های نادرست اقتصادی خویش است. در طی چند روز گذشته برخی دولمتردان درباره دلایل گرانی به دستهای پشت پرده داخلی و یا توطئه های بین المللی اشاره کرده اند تا بلکه بدین طریق از زیر بار مسئولیت ایجاد گرانی شانه خالی کنند؛ اما بعید است که مردم فریب این ترفندهای تبلیغاتی نخ نما را بخورند.

در این روزهای سخت که مردم ما در زیر فشارهای اقتصادی شدید به سر می برند؛ نقض گسترده آزادی های فردی و اجتماعی به بهانه برخورد با بدحجابی و جمع آوری ماهواره، فضایی از رعب و وحشت را در جامعه حکمفرما کرده است. مامورین انتظامی با حضور در میادین اصلی شهرهای بزرگ کشور، جوانان را به بهانه بدحجابی دستگیر می کنند. برخوردهای خشن و سرکوبگرانه این مامورین، به جای تامین حس امنیت تبدیل به عامل اصلی ایجاد احساس ناامنی و سلب آسایش روحی و روانی مردم شده است.

همزمان با افزایش فشارهای اقتصادی و اجتماعی، دولت همچنان از سیاست مشت آهنین در برخورد با فعالین سیاسی و مدنی مخالف و منتقد نظام بهره می برد. زندان های ایران پر از فعالین دانشجویی، زنان، کارگری، نویسندگان، روزنامه نگاران، وبلاگ نویسان، وکلاء و اقلیت های مذهبی و فعالین ملی است. آمار اعدام ایران کماکان سیر صعودی دارد. ملیت های ایران تحت شدید ترین فشارهای سیاسی قرار دارند. در طی یک ماه گذشته 4 تن از فعالین ملی عرب اعدام و حکم اعدام 5 نفر دیگر نیز تایید شده است. در این میان، سکوت سازمانهای حقوق بشری ایران و مواضع تایید آمیز برخی از جریانهای سیاسی اپوزیسیون که عنوان دموکراسی خواهی را یدک می کشند؛ سنجه خوبی برای اندازه گیری میزان پایبندی آنها به حقوق بشر و دموکراسی است.

اما آذربایجان بازهم شاهد افزایش فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است. یونس آقایان زندانی اهل حق در زندان مهاباد در انتظار اجرای حکم اعدام خود است. نرگس محمدی از فعالین حقوق زنان، نایب رییس کمسیون حقوق بشر و رییس هیئت اجرایی شورای صلح به 11 سال زندان محکوم شده است. اخبار از وخامت حال این زندانی سیاسی-که برای اجرای حکم در زندان زنجان بسر میبرد- حکایت دارد. سعید متین پور سومین سال حبس خود را بدون حتی یک روز مرخصی در زندان اوین به پایان برد. فردین مرادپور رسول بدلی، محمدرضا هادی، سعید موغانلی از دیگر فعالین ملی محبوس در زندان تبریز هستند. محمد جراحی از فعالین چپ محکومیت خود را در زندان تبریز سپری می کند؛ شاهرخ زمانی دیگر فعال چپ به زندان یزد تبعید شده است.

امسال نیز به منوال سال های گذشته با آغاز فصل تابسان دستگیری سلسله وار فعالین ملی آذربایجان آغاز شده است. در موج جدید دستگیری ها، محمداسکندرزاده، وحید حبیب چشمه، وحید راستگو، هاشم میرزاده و مسعود حسین زاده در تبریز؛ سهند معالی، جمال موسوی نژاد، علی صمدپور و علی بشارتی در سراب و داریوش پروانه در اردبیل دستگیر شده اند. در طی این مدت امین زرگرنژاد فعال چپ دانشجویی دستگیر و چندین تن از فعالین چپ نیز به اداره اطلاعات احضار شده اند. این در حالیست که صدور احکام قضایی سنگین برای فعالین ملی آذربایجان همچنان ادامه دارد. در تازه ترین این احکام بیش از 200 نفر از این فعالین به خاطر اعتراض به وضعیت وخیم دریاچه اورمیه به حبس و شلاق محکوم شده اند.

حزب گاموح نوین درباره شرایط بحرانی و حساس اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور، مواضع خود را بدین ترتیب اعلام می کند:

1-به نظر ما دولت مسئول اصلی گرانی های اخیر است و باید در برابر مردم پاسخگو باشد. ضعف و ناتوانی دولت در کنترل گرانی ها به منزله ادامه این وضعیت سخت اقتصادی است. در این میان، با وضع تحریمهای جدید اقتصادی برعلیه ایران، فشارهای اقتصادی افزایش صعودی پیدا خواهد کرد و این به معنای رنج و عذاب بیشتر مردم خواهد بود. ما از دولت انتظار داریم تا به جای بهانه گیری و طرح مسایل واهی به دنبال راه حلهای عملی برای حل معضل گرانی باشد. همچنین ما از دوستان و همفکران خود در حرکت ملی آذربایجان انتظار داریم تا با حساسیت بیشتری، معضلات اقتصادی مردم را مورد توجه قرار دهند.

2- به نظر ما، اقدامات اخیر نیروی انتظامی در برخورد با بدحجابی و جمع آوری ماهواره، از مصادیق بارز نقض حقوق شهروندی است. حزب گاموح نوین هرگونه تعرض به آزادی های فردی و اجتماعی شهروندان را تحت هر عنوان محکوم می کند.

3- حزب گاموح نوین، حمایت همه جانبه خود را از تمام زندانیان سیاسی ایران اعلام می کند. به نظر ما، سیاست مشت آهنین دولت، دیگر در برابر مبارزات مدنی و مسالمت آمیز حرکت ملی آذربایجان جوابگو نیست و فقط تنور مبارزات ملی را گرم تر می کند. ما به صراحت اعلام می کنیم، تا مطالبات برحق و قانونی ملت آذربایجان را به دست نیاوریم، یک لحظه نیز از پا نخواهیم نشست. همچنین حزب گاموح نوین بازداشت های غیرقانونی و خودسرانه فعالین ملی آذربایجان را محکوم و خواستار آزادی بی قیدوشرط این افراد است. در پایان اعدام 4 تن از فعالین ملی عرب را به شدت محکوم می کنیم.

كميته مركزي تشکیلات یئنی گاموح

تبريز 31/4/1391

 

سایت http://yenigamoh.com ارگان رسمی تشکیلات "یئنی گاموح" (جنبش نو بیداری ملی آذربایجان جنوبی) می باشد. نشر مطالب این سایت با ذکر منبع بلامانع است.

جهت ارتباط سریع با ما، می توانید با آدرس زیر تماس بگیرید. info@yenigamoh.com